Право на шлюб.

До Ємільчинського бюро правової допомоги звернулась Катерина Семенюк (ім’я та прізвище змінені з етичних міркувань – прим. автора). Дівчину цікавило, чи може вона зареєструвати шлюб будучи неповнолітньою. Консультацію з даного питання надала фахівчиня Ємільчинського бюро правової допомоги Новоград-Волинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
   Стаття 22 СК України вказує, що шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу.
       Відповідно до ст. 23 Сімейного кодексу України за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
       Тобто право на шлюб може надати лише суд. Для цього особа, що досягла 16 років має звернутись до суду за місцем проживання, особисто. У випадку коли обидві особи, які мають намір укласти шлюб, є неповнолітніми, кожен з них подає до суду окрему заяву про надання права на шлюб. Крім того до заяви додаються докази про те, що ранній шлюб відповідає інтересам дитини (такими доказами можуть бути вагітність неповнолітньої жінки, фактичне створення сім’ї, народження в такій сім’ї дитини.
           Дана заява розглядається судом в порядку окремого провадження. У заяві про надання права на шлюб зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові заявника, його місце проживання та засоби зв’язку; прохання надати право на шлюб; відомості про особу, з ким планується вступити до шлюбу; посилання на вік осіб, що бажають створити сім’ю, який не дозволяє це зробити за правилами Сімейного кодексу України; докази, що надання права на шлюб відповідає інтересам неповнолітньої заявниці чи заявника. До заяви додаються копії відповідних документів (свідоцтв про народження, медичних довідок про вагітність тощо). Згода батьків для вишення даного питання не вимагається, так як вирішального значення не має. Однак суд під час судового засідання з’ясовує їхню позицію по даному питанню.
           Судовий збір становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 420,40грн.
     Виникли питання, за юридичною консультацією звертайтесь до місцевих центрів та бюро правової допомоги. Їх адреси та контакти ви можете знайти на сайті http://zhytomyr.legalaid.gov.ua у розділі «Всі центри».
Більше інформації на сайті pravo.minjust.gov.ua та за номером 0 800 213103
(єдиний контакт-центр надання безоплатної правової допомоги).